Webinaari: Disinformaatio sosiaalisessa mediassa ja verkkoalustojen vastuu

Hyvät IT-oikeuden yhdistyksen jäsenet,

Tervetuloa IT-oikeuden yhdistyksen webinaariin keskiviikkona 4.11.2020 klo 16.00-17.00. Tilaisuuden aiheena on disinformaatio sosiaalisessa mediassa ja verkkoalustojen vastuu.

Jäsentilaisuus järjestetään webinaarina Yhdysvaltojen presidentinvaalien jälkimainingeissa. Tilaisuuden sen puhujina ovat Tommi Pajala (PhD, Senior Data Scientist, Reaktor) ja Liisa Vaaraniemi (Associate, Hannes Snellman). Tommi kertoo valeuutisten ja -tilien estämisestä sosiaalisen median eri palveluissa, ja Liisa käsittelee verkkoalustojen juridista vastuuta käyttäjien levittämästä disinformaatiosta IT-oikeuden yhdistyksen palkitseman tutkielmansa pohjalta.

Pyydämme lähettämään ilmoittautumiset 3.11.2020 mennessä osoitteeseen contact@it-oikeus.org. Linkki webinaariin lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse.

Tervetuloa!

Tulemme myös lähiviikkoina julkaisemaan yhdistyksen podcastin, jossa keskustellaan ajankohtaisista teknologiajuridiikan ilmiöistä mielenkiintoisten vieraiden kanssa. Ensimmäisessä jaksossa vierailee yhdistyksen kunniajäsen Pekka Takki, jonka kanssa keskustellaan IT-markkinan ja teknologianjuridiikan kehityksestä vuosien saatossa. Lisätietoja podcastista seuraa pian!

Tämän artikkelin aihe on Yleinen. Aseta kirjanmerkki kestolinkki. Kirjoita kommentti tai jätä paluuviite: Paluuviitteen URL.

Kirjoita kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei koskaan julkaista. Pakolliset kentät merkitty tähdellä *

*
*

Voit käyttää seuraavia HTML tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>