IT-oikeuden yhdistyksen juhlavuoden seminaari – 30 vuotta ATK-oikeutta

Joudumme valitettavasti ilmoittamaan, että tilaisuus on täynnä emmekä voi enää vastaanottaa uusia ilmoittautumisia. Mikäli paikkoja vapautuu, ilmoitamme siitä varasijalla oleville ilmoittautumisjärjestyksessä.

Aika: 29.9.2015

Kello: 13:00 – 19:00

Paikka: Säätytalo, Snellmaninkatu 1 A, Helsinki

Ohjelma

13:00 Kahvit ja ilmoittautuminen

13:30 Tilaisuuden avaus

Jaakko Lindgren, yhdistyksen puheenjohtaja

13:45 IT-oikeuden yhdistyksen vaiheet

Martin von Willebrand, asianajaja, Asianajotoimisto HH Partners Oy  

14:15 Paneeli: Suomen IT-markkinat nykyisin ja tulevaisuudessa

Paneelin puheenjohtaja Petteri Günther, yhdistyksen hallituksen jäsen

 Osallistujat: Jesper Nevalainen, asianajaja, Asianajotoimisto Bird & Bird Oy; Miki Kuusi, CEO, Wolt Enterprises Oy; Sam Inkinen, tohtori, mediatutkija, kirjailija; Timo Ahopelto, entrepreneur, investor, Lifeline Ventures Oy; Mikko Välimäki, CEO, Tuxera Oy. Osallistujia täydennetään vielä.

15:00 Kahvitauko

15:15  Paneeli: ATK-/IT-sopimusten kehittyminen viimeisen 30 vuoden aikana. Mihin sopimuksia tarvitaan tulevina vuosina?

Paneelin puheenjohtajana Jaakko Lindgren, yhdistyksen puheenjohtaja

 Osallistujat: Pekka Takki, yhdistyksen kunniajäsen, asianajaja, Inventio Asianajotoimisto Oy; Arto Linnervuo, yhdistyksen kunniajäsen, asianajaja, Asianajotoimisto Castrén & Snellman Oy; Kari-Matti Lehti, asianajaja, Asianajotoimisto Hammarström Puhakka Partners Oy; Anu-Kaisa Raita, General Counsel, Fujitsu Finland Oy.

16:15  Paneeli: Miksi IT-hankkeista ja järjestelmistä riidellään? Voisiko riitoja olla vähemmän?

Paneelin puheenjohtaja Laura Raatikainen, yhdistyksen hallituksen jäsen

Osallistujat: Kimmo Rekola, yhdistyksen kunniajäsen, asianajaja, Asianajotoimisto Castrén & Snellman Oy; JP Katainen, asianajaja, Asianajotoimisto Krogerus Oy; Mikko Manner, asianajaja, Roschier Asianajotoimisto Oy; Satu Tiirikka, Senior Legal Counsel, Tieto Oyj.

17:15  3D-tulostamisen juridiset haasteet

  Marcus Norrgård, professori, Helsingin Yliopisto

18:00 Cocktails

19:00 – Afterwork, ravintola Belge, Kluuvikatu 5, 00100 Helsinki

Tämän artikkelin aihe on Yleinen. Aseta kirjanmerkki kestolinkki. Kirjoita kommentti tai jätä paluuviite: Paluuviitteen URL.

Kirjoita kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei koskaan julkaista. Pakolliset kentät merkitty tähdellä *

*
*

Voit käyttää seuraavia HTML tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>